Karacaoğlan`ın Erotik Şiirlerinden Bir Güldeste

12.11.2016 00:00 Karacaoğlan`ın Erotik Şiirlerinden Bir Güldeste Karacaoğlan... doğayı, kadını ve şiiri yeniden yaratan insan. İnsanı, bedeniyle sonsuzluğa dönüştüren bir büyük arzu tutanakçısı. Tanrıya en güzel şirk, tanrının en yüce günahkârı. Güneş doğup şafak atmakta sandım / Meğer yârin düğmeleri çözülmüş.

Karacaoğlan
Hazırlayan: Şehmus Ay
KARANLIK KALBİMİN ÇIRASI KIZLAR
Kırmızı Kedi Yayınları

Karacaoğlan... doğayı, kadını ve şiiri yeniden yaratan insan. İnsanı, bedeniyle sonsuzluğa dönüştüren bir büyük arzu tutanakçısı. Tanrıya en güzel şirk, tanrının en yüce günahkârı. Güneş doğup şafak atmakta sandım / Meğer yârin düğmeleri çözülmüş. Dünya birden kadının göğüslerinden bedenimize dolar. Karanlık kalbimiz başka nasıl ışır? Yeni zamanların "erotizm"i, taşı-toprağı, börtü böceği, suyu-bulutu, kirpiği-kaşı da yanına alarak, insanın en soylu aşkı olmuştur. Gelin al çimenli koru / Kız tomurcuk güle benzer. Ne gelin ne kız, ne koru ne gül haset eder birbirine. 

Şehmus Ay, halk şiirimizin kurucularının baskın izleklerini öne alan bir dizi seçki hazırlıyor. Karacaoğlan`ın erotik şiirlerini odağına alan bu kitap, bu emeğin ilki. İnsanı, arzuyla kederin, tutkuyla vazgeçişin ince dengelerine oturtan, "nerde güzel görsem artıyor gamım" diyen bir büyük çekim alanındayız. Karacaoğlan`ın en gizli, en büyük penceresinden bir daha bakalım insanın gizlerine. Elbette bakmanın ötesini hiç unutmadan.

144 s. İstanbul 2016

http://www.nadirkitap.com/karanlik-kalbimin-cirasi-kizlar-karacaoglan-kitap7547544.htmlEtiketler: karacaoğlan - şehmus ay -kırmızı kedi yayınları

Diğer KİTAP haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1193

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.