3D Sanal Tur Fotoğrafçılığı Üzerine Söyleşi

02.12.2013 21:17 3D Sanal Tur Fotoğrafçılığı Üzerine Söyleşi Antalya`da yaşayan ve profesyonel olarak fotoğraf çeken Burak Ercümen ile 3 D Sanal Tur Fotoğrafçılığı üzerine söyleşi yaptık.

Değerli dostlar bu söyleşimizin konuğu eminim hepimizin web sayfalarında mekân tanıtım aracı olarak bir yerde görmüş olduğumuz sanal turları yapan profesyonel fotoğrafçı Burak Ercümen.

                 - Hoşgeldiniz. 

            - Teşekkür ederim. Hoş bulduk.

 - Önce şu soruyla başlamak istiyorum. Sanal turlar nedir ve ne amaçla kullanılırlar?

- Sanal turlar mekânlara ait dijital ortamda kullanılan üç boyutlu görüntülerdir. O mekâna ait çizimlerden değil, mekânın fotoğrafları birleştirilerek oluşturulurlar. Bir mekânı internet üzerinden tanıtmak isteyen kişi ya da kurumlarca web ortamında kullanılırlar.

- “Sanal tur” tanımlaması ilginç; mekânın içinde sanal ortamda turlamayı çağrıştırıyor, değil mi?

- Çok doğru. İngilizce “virtual tour”’un karşılığı Türkçe`de Sanal Tur tam da bu demek. Sanal turlar, o mekânı internet üzerinden "sanki o anda içindeymiş" gibi gezebilmeyi sağlar.

- Fotoğraftan farkı nedir?

- Görüntüler üç boyutludur. Tam şu anda sizinle bir mekânın içindeyiz. Başınızı sağa sola, öne arkaya çevirdiğinizde nasıl mekânı inceleyebiliyorsanız, buranın sanal turunda da internet üzerinden nerede olursanız olun içini aynı şekilde görebilirsiniz.


- İsterseniz okuyucularımızla bir örnek paylaşalım, hem ne demek istediğinizi de somutlaştırmış olacağız.

            - Elbette. Şu linkte Antalya limanında batı/güney mendireğin ucunda çektiğim görüntüler var:

             http://www.bilisimfotograf.com/images/sanal-tur/antalyalimani/antalyalimani.html 

- Sanal turun içinde hareket etmek mümkün diye biliyorum.

- Doğru. Bunun için ekranda altta görülen butonlar kullanılabilir. Aslında birden fazla mekân birbirine bağlandığında daha da ilginç oluyor. Vereceğim şu link ticari bir çalışma ve bir inşaat firmasının örnek dairesine ait görüntüler içeriyor. Yanıp sönen kırmızı halkalara tıklayarak odadan odaya geçebilirsiniz: 

             http://www.bilisimfotograf.com/images/sanal-tur/mesutsevincinsaatdaire/mesutsevincinsaatdaire.html 

- Laf aramızda mekân da çok güzelmiş.

- Size katılıyorum :)

            - Sanal Turların kullanım alanlarını biraz açabilir misiniz?

- Sanal turlar turistik yörelerin, bir ülkenin doğal güzelliklerinin ve tarihi mekânların internet üzerinden tanıtımı için, ticari işletmelerin örneğin oteller, restoranlar, özel eğitim kurumlarının tanıtımı için, emlak, özellikle de konut sektöründe yine ticari amaçla tanıtım için kullanılabilir.- Dediğiniz tarz mekânların tanıtımı için başka görsel araçlar da var ama.

- Çok doğru. Fotoğraf ve video. Ve bunların her ikisi de çok etkili tanıtım araçlarıdır. Ama ne fotoğraf ne de video, izleyen kişiye sanal tur gibi "tam o anda o mekanın içinde olma" hissini vermez. Kontrolün izleyende olması da sanal turların bir başka farkı.

- Bu tam olarak ne demek?

- İnternette bir mekâna ait klasik bir fotoğrafı izleyen insan edilgendir. Oraya ait bir videoda da durum bundan farksız değil. Yani size sunulan görüntü ne ise onunla yetinirsiniz. Sanal turda ise istediğiniz mekânlar arasında istediğiniz gibi geçişler yaparsınız, fotoğraf ve videonun kapsamadığı örneğin tavan ve zemin gibi açıları inceleyebilirsiniz. Bunun dışında ne fotoğrafta ne de videoda mümkün olmayan zoom yapıp yakınlaşmak şansınız var.

İlk sanal tur ne zaman yapıldı? 

Apple firması Quicktime VR`yi 1994 yılında piyasaya sürdü. İlk bugünkü anlamdaki sanal turların o zaman yapıldığını söyleyebiliriz. Ama sanal turların yaygınlaşması çok daha yeni bir olay. 

- Türkiye`de durum? 

- Son 6-7 sene diyebiliriz.

- Sizin çalışmalarınız ticari amaçlı mı? 

- Hem ticari hem de hobi amaçlı. Bu işe tamamen hobi olarak başladım. Sanal turlarla ilgili kaynaklar genelde yabancı dilde internette bulunabilir. Yurtdışında yapılmış sanal tur örneklerini incelerken, Türkiye`de bu konuda yapılan ticari amaçlı çalışmalardan daha kaliteli olduklarını gördüm ve "iyi bir şeyler yapmak" hedefiyle ticari olarak da yapmaya başladım. Örneğin Elmalı`da eski bir pehlivan, renkli bir kişilik olan Yusuf Bey`in bekâr odasını hobi amaçlı çekmiştim (ilk çekimlerimden biridir):

              http://www.burakercumen.com/images/sanal-tur/yusufbey/yusufpehlivan.html

- Bu tarz görüntüleri oluşturmak teknik olarak zor mudur? 

- Her alanda olduğu gibi, sanal turlar alanında da eğer güzel bir şeyler yapmak istiyorsanız çok zaman ve sabır gerektiğini söyleyebilirim.

 

Bu çalışmaların maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

            - Rakamlar çekimin zorluğuna göre değişmekle birlikte sanal turlar için genel beklentilerin aksine başka birçok tanıtım aracına kıyasla daha küçük bütçeler yeterlidir diyebiliriz. 

                Bu alanda en beğendiğiniz çalışmalar hangileridir?
            
            - Danimarkalı panograf Hans Nyberg, 1969`da Apollo 11 seferinde Neil Armstrong tarafından ayda çekilen fotoğrafları daha sonra dijital ortama aktararak birleştirdi. Teknik olarak çok zor bir çalışma:
               http://www.panoramas.dk/moon/apollo-11.html

   Avustralya`da bu konuda eğitmenlik yapan James Smoother`ın web sayfasına bir bakabilirsiniz. Ben de internet üzerinden kendisinden özel ders aldım:
              http://www.omnipix.com.au/

              Tommy Dahl Markussen`in kuzey ışıklarını (Aurora Borealis`i) göseteren şu çalışmasına bakabilirsiniz:
                   http://360svalbard.com/daytime-aurora-boralis/

  Elbette başka çalışmalar da var. Örneğin okuyucularımız web sitemizdeki ilgili sayfada, en altta dünyadan seçme sanal turlar bulabilir:
              http://www.bilisimfotograf.com/360-derece-sanal-tur

- Bu işi ticari olarak yapıyorsunuz. Sanal tur yaptırmak isteyen bir işletme kaliteli bir hizmet alabilmek için nelere dikkat etmelidir? 

 - Böyle bir işletmeye karşısındaki kişinin konusundaki bilgisini test etmesini öneririm. Sanal turlar bize yurtdışından geldi. Karşınızdakine şunu sorun: Bu konudaki yeniliklerin paylaşıldığı, teknik sorunlara çözüm arandığı, yeni başlayanlara yardım edilip sorularının cevaplandığı, dünyanın farklı ülkelerinden katılımcıları olan uluslararası forumlarda bugüne kadar kaç yazı yazdınız, kaç paylaşımda bulundunuz? Bu forumlarda genelde Türkiye`den kimseyi göremiyoruz. Şunu da sorabilirsiniz: Bize yurtdışında bu alanda çalışan ve çalışmalarını beğenerek takip ettiğiniz birkaç ünlü panograf ismi söyler misiniz? Tüm dünyada böyle 8-10 kişi kadar var; 3 tane isim yeter. Şunu da sorabilirsiniz: Fotoğraf geçmişiniz nedir? Kompozisyon bilginiz nedir? Sanal tur yapmadan önce kaç bin kare normal fotoğraf çektiniz? Olay fotoğraf makinesinin bir tripod üzerine kurulup çevrilmesinden çok daha fazla. Fotoğraf denen şey teknik bir konudur. En azından profesyonel fotoğrafçılık denen şey. Işık, renkler, keskinlik, kontrast, çekim açısı, kromatik aberasyon vs., vs. görüntüye ait teknik detayların yanında o tripodu nereye koyduğunuz, çekilecek mekanı hangi noktadan görüntülediğiniz, hatta çekimi günün hangi saatinde yaptığınız, çalışmanızın izleyenler üzerinde etkileyici olup olmamasına karar verir.- Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

- Rica ederim, ben teşekkür ederim.

              İLETİŞİM BİLGİLERİ:

              Liman Mah.; 18. Sokak; No:19/14

              Konyaaltı/Antalya

              info@bilisimfotograf.com

              Tel: 0242 228 84 50
              Faks: 0242 229 65 05
              GSM: 0542 511 4419

              WEB SİTESİ:

               http://bilisimfotograf.com


Etiketler: 3d sanal fotoğrafçılık - sanal tur - bilişim fotoğrafçılık antalya

Diğer SÖYLEŞİ haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1919

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.